Ciśnienie krwi a choroby serca

Książkowe ciśnienie to 120/80 mm Hg. Oczywiście ciśnienie każdego z nas będzie miało inną wartość w zależności od pory dnia czy stanu emocjonalnego. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w sytuacji, gdy  pomiary dają wynik 140/90 mm Hg mówimy już o nadciśnieniu tętniczym, które może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, w szczególności na serce, które jest najważniejszym organem.


Ciśnienie krwi

Ciśnienie to siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic. Wartość ciśnienia uzależniona jest od pracy serca - to właśnie serce pompuje krew do wszystkich zakątków naszego ciała. Po wykonanym pomiarze ciśnienia otrzymujemy dwa wyniki, pierwszy z nich dotyczy ciśnienia w czasie skurczu serca, drugi wynik ciśnienia rozkurczowego.  

Optymalny wynik to 120/80 mm Hg, ciśnienie skurczowe w przedziale 120-129 mm Hg i rozkurczowe w przedziale 80-84 również uznajemy za prawidłowe,  wynik w granicach 130-139 mm Hg przy ciśnieniu rozkurczowym 85-89 mm Hg to ciśnienie podwyższone, natomiast wynik równy lub wyższy 140/90 mm Hg jest już powodem do zmartwień i w takim przypadku powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Ów wynik oznacza, że nasze serce nieustannie pracuje na najwyższych obrotach, a to rzecz jasna, nie jest dobre dla naszego zdrowia.  

Choroby serca

Nadciśnienie to ciśnienie podwyższone powyżej granic normy. Choroba rozwija się bezobjawowo i początkowo możemy nie odczuwać żadnych dolegliwości, w związku z tym wiele osób nie ma pojęcia o chorobie, na którą cierpi. Z czasem objawy nadciśnienia  zaczynają pojawiać się, są to nieprawidłowa praca nerek, problemy ze wzrokiem, obrzęk kończyn i inne. Wśród czynników, będących częstymi przyczynami nadciśnienia wymienić możemy nadwagę, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i spożywanie alkoholu, jak również uwarunkowania genetyczne.

Nadciśnienie- powikłania

Powikłania nadciśnienia mogą być bardzo poważne i dotyczą nie tylko układu sercowo-naczyniowego, ale również nerek czy  oczu. Wśród skutków nadciśnienia wymienić należy:

  • zawał serca, do którego dochodzi na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej
  • niewydolność serca - naczynia, którymi tłoczona jest krew stawiają coraz większy opór, a skutkiem tego serce musi pracować z coraz większą siłą, z czasem jednak nie jest już w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi
  • miażdżycę
  • nieprawidłowe funkcjonowanie nerek
  • udar mózgu
  • powstawanie tętniaków
  • retinopatię nadciśnieniową

To oczywiście tylko niektóre z następstw nadciśnienia. Należy też mieć na uwadze fakt, że nieleczone lub nieprawidłowo leczone nadciśnienie rok rocznie jest przyczyną śmierci milionów osób na całym świecie.

Powinniśmy o tym pamiętać, wykonywać regularne pomiary i kontrolować własne zdrowie. Jeśli nasze ciśnienie będzie zbyt wysokie wizyta u specjalisty i to jak najszybsza jest absolutnie niezbędna.

Podpowiadamy też, że łatwe w obsłudze i umożliwiające wykonanie precyzyjnych pomiarów ciśnieniomierze zakupimy w wielu sklepach, własny ciśnieniomierz umożliwi nam sprawne wykonywanie dokładnych pomiarów w domowym zaciszu. Za takie urządzenie zapłacimy ok 70-150 złotych a ocalimy własne zdrowie, a nawet życie.
Zapisz się na newsletter ...i zyskaj kupon na 10 % na pierwsze zakupy!.