Nieprawidłowe ciśnienie krwi - objawy

measuring pressure

Wiele czynników określa prawidłową lub zaburzoną pracę układu krążenia, a jego dolegliwości należą do najczęstszych w społeczeństwie. Niestety choroba sercowo-naczyniowa stanowi poważne zagrożenie dla życia. Dlatego warto nieustannie kontrolować jego działanie, nawet poprzez tak proste czynności jak pomiar ciśnienia. Nie ma wątpliwości, że ciśnienie krwi jest dobrym wskaźnikiem zdrowia sercowo-naczyniowego. Kontrola przepływu krwi w naczyniach krwionośnych pozwala wykryć m.in. nadciśnienie i niewydolność krążenia.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

To zaburzenie jest diagnozowane u pacjentów, gdzie ciśnienie krwi jest stale podwyższone powyżej dopuszczalnych limitów. Może być wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, a wśród nich należy wspomnieć o zaburzeniach czynności serca, niewydolności płuc, toksynach, zwężeniu naczyń krwionośnych.

Czynnikami ryzyka tej choroby są: nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej. Szybko szybkie wykrycie nadciśnienia często zapobiega farmakoterapii, jednak konieczna jest zmiana stylu życia.

Zadaniem krwi jest dostarczanie składników odżywczych i tlenu do wszystkich komórek ciała. Kiedy zostanie z jakiegoś powodu powstrzymany, diagnozuje się niewydolność krążenia. To zaburzenie jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ jeśli nie jest leczone, prowadzi do niewydolności poszczególnych narządów.

Najczęstszą przyczyną bezpośredniej choroby jest nieprawidłowe działanie serca. Może to być wrodzona wada lub efekt późniejszego uszkodzenia mięśnia sercowego. Jednak defekt układu może również znajdować się poza sercem, na przykład nadciśnienie omówione powyżej.

Jak leczyć choroby sercowo-naczyniowe?

Warto zauważyć, że pojedyncze pomiary wskazujące na wzrost lub spadek ciśnienia krwi nie oznaczają od razu obecności jednostki chorobowej. Diagnoza jest wykonywana tylko wtedy, gdy pomiar ciśnienia przez dłuższy okres czasu daje nieprawidłowy wynik. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w profesjonalny ciśnieniomierz elektryczny, który pozwoli na regularny pomiar ciśnienia. W tej sytuacji lekarz zazwyczaj stara się przywrócić prawidłowe funkcjonowanie systemu zalecając zmianę stylu życia. Jeśli to nie pomoże,  stosuje się leczenie farmakologiczne.

W przypadku nadciśnienia zwykle skuteczne są leki takie jak alfa-blokery lub leki rozszerzające naczynia krwionośne. Jednakże, jeśli chodzi o niewydolność systemową, aby ciśnienie krwi znowu było normalne, czasami konieczne jest wykonanie plastyki naczyń.
Zapisz się na newsletter ...i zyskaj kupon na 10 % na pierwsze zakupy!.