Ciśnieniomierz naramienny - Jak wybrać dobry?

Wiele osób decyduje się na zakup ciśnieniomierza i regularne wykonywanie pomiarów w domowym zaciszu. Bardzo często wybór pada na ciśnieniomierze naramienne, które uchodzą za bardziej precyzyjne niż ciśnieniomierze nadgarstkowe. Wybór naramiennych aparatów do mierzenia ciśnienia jest bardzo duży ‒ na jakie kwestie w szczególności warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

ciśnieniomierz naramienny jaki wybrać?

Ciśnieniomierz naramienny — koniecznie o tym pamiętaj?

W aptekach i sklepach medycznych znajdziemy różne modele ciśnieniomierzy, wśród najpopularniejszych producentów wymienić możemy Microlife, Omron  czy HI-TECH MEDICAL. Wybór jest dość spory, warto więc przeanalizować własne potrzeby i dokładnie sprawdzić cały szereg kwestii. Jaki? Poniżej kilka podpowiedzi!

  • Elektroniczny i manualny

Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru ciśnieniomierza naramiennego, jest rodzaj aparatu. Do wyboru mamy ciśnieniomierze automatyczne naramienne oraz ciśnieniomierze zegarowe.

W przypadku ciśnieniomierzy manualnych ‒ zegarowych, pomiary przeprowadzane są metodą osłuchową i wymagają odpowiednich umiejętności, w przypadku ciśnieniomierzy elektronicznych pomiary ciśnienia przeprowadzane są metodą oscylometryczną, a cały proces przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

  • Dokładność pomiarów

Pomiary ciśnienia krwi powinny być jak najbardziej precyzyjne i dokładne. Ciśnieniomierz zegarowy uważany jest za najdokładniejszy ‒ z takich urządzeń korzystają lekarze. Obsługa ciśnieniomierza zegarowego wymaga jednak  odpowiednich umiejętności. Ciśnieniomierze elektroniczne również umożliwiają wykonanie precyzyjnych pomiarów, a są dużo łatwiejsze w obsłudze ‒ wystarczy założyć mankiet i nacisnąć przycisk start.

  • Mankiet

Znaczenie ma również na rozmiar mankietu ‒ źle dobrany może negatywnie wpłynąć na dokładność pomiaru ciśnienia. Na tę kwestię w szczególności powinny zwrócić uwagę osoby, w przypadku których standardowy rozmiar mankietu może się nie sprawdzić, przede wszystkim dzieci oraz osoby bardzo otyłe.

  • Rodzaj zasilania

Ciśnieniomierze elektroniczne mogą być zasilane za pomocą baterii lub zasilacza, dostępne są również modele z  dwiema opcjami zasilania, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli często podróżujemy i wykonujemy pomiary poza domem.

Ciśnieniomierze manualne naramienne nie wymagają zasilania ‒ mankiet pompowany jest ręcznie, za pomocą gruszki.

Przydatne funkcje

Ciśnieniomierze naramienne zegarowe umożliwiają  wykonanie pomiarów ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi. Ciśnieniomierze naramienne oprócz podstawowej funkcji, czyli możliwości pomiaru ciśnienia, wyposażone są w szereg dodatkowych i przydatnych opcji, wśród których wymienić można:

  • pomiary tętna
  • informacje na temat takich problemów zdrowotnych, jak nadciśnienie tętnicze i arytmia serca 
  • zapamiętywanie danych o ostatnich pomiarach ciśnienia
  • duży podświetlany wyświetlacz LCD, dzięki któremu wynik odczytać mogą nawet osoby mające problemy ze wzrokiem

Oba rodzaje ciśnieniomierzy zazwyczaj pakowane są w eleganckie etui, dzięki czemu można przechowywać je i przenosić w wygodny sposób. Zanim zakupimy odpowiedni model zwróćmy też uwagę na wymiary urządzenia i jego wagę oraz na rodzaj obudowy. Waga i wielkość ciśnieniomierzy ma znaczenie jeśli zamierzamy przenosić  aparat w różne miejsca. 

Zastosowanie

Do użytku domowego zazwyczaj zalecane są ciśnieniomierze elektroniczne ‒ wyjątek stanowić mogą pacjenci walczący z nadciśnieniem, a ze względu na rozmiar mankietu dzieci oraz osoby otyłe.

Ciśnieniomierze zegarowe zazwyczaj stosowane są w instytucjach medycznych, korzystają z nich lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki.

Podsumowanie

Do wyboru mamy wiele modeli ciśnieniomierzy naramiennych. Przed wyborem odpowiedniego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak typ aparatu ‒ elektroniczny, manualny, rodzaj zasilania ‒ bateryjne i z zasilaczem, rozmiar mankietu, dodatkowe funkcje, na przykład zapamiętywanie ostatnich wyników pomiarów, cena. Dobrze też poznać opinie innych pacjentów, którzy zakupili dany model ciśnieniomierza.

oznania się z naszą ofertą stetoskopów medycznych naszej marki.  
Zapisz się na newsletter ...i zyskaj kupon na 10 % na pierwsze zakupy!.