ciśnieniomierz zegarowy jaki

Ciśnieniomierz zegarowy to mechaniczny aparat do mierzenia ciśnienia, który umożliwia uzyskanie bardzo precyzyjnych wyników. Ciśnieniomierze manualne znajdują zastosowanie w instytucjach medycznych, ale coraz częściej pojawiają się także w domach prywatnych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat takich urządzeń? Zachęcamy do lektury!

Ciśnieniomierz zegarowy ‒ co warto wiedzieć?

Ciśnieniomierz zegarowy to, jak już wspomnieliśmy, manualny aparat do mierzenia ciśnienia krwi, urządzanie nie ma żadnych elementów elektronicznych, a pomiary przeprowadzane są metodą osłuchową, tak zwaną metodą Korotkowa.

Jak działa stetoskop zegarowy?

Obsługa stetoskopu zegarowego wymaga odpowiednich umiejętności i wprawy. Jak działa taki aparat?

 • Na ramię pacjenta zakładany jest mankiet, który następnie pompowany jest za pomocą gruszki pompującej.
 • Następnie, bardzo powoli rozpoczynamy wypuszczanie powietrza z mankietu.
 • Pierwszy dźwięk słyszany w stetoskopie to ciśnienie skurczowe.
 • Delikatnie spuszczamy powietrze z mankietu i odczytujemy ciśnienie  rozkurczowe.
 • Zdejmujemy mankiet.

W konstrukcji takich aparatów zegarowych wyróżniamy:

 • Analogowy manometr  na manometrze zazwyczaj znajdują się dość duże cyfry, dzięki którym odczytanie wyników nie sprawia problemów. Tarcza skalowana jest w mm słupa rtęci.
 • Gruszka pompująca ‒ za pomocą gruszki pompowany jest mankiet.
 • Stetoskop ‒ niekiedy stetoskopy sprzedawane są w zestawie z ciśnieniomierzem ‒ są one przymocowane do mankietu, taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce w przypadku stetoskopów przeznaczonych do użytku domowego. Dostępne są również stetoskopy zegarowe bez stetoskopu ‒ wtedy stetoskop należy dokupić osobno.
 • Mankiet ‒ warto tutaj podkreślić, że tego rodzaju aparaty do mierzenia ciśnienia dostępne są z mankietami w wielu rozmiarach, a to jest bardzo istotne w przypadku niemowląt, dzieci oraz osób otyłych.
 • W konstrukcji aparatów zegarowych wykorzystany został mechanizm aneroidowy  sprężynowy, który za pośrednictwem dźwigni zmienia wartość ciśnienia na odpowiednie ustawienie wskazówek.

Zalety ciśnieniomierzy zegarowych

Jakie są główne zalety ciśnieniomierzy zegarowych? Podpowiadamy

 • są niewielkie i mają niedużą wagę
 • ciśnieniomierze manualne nie wymagają zasilania
 • dają bardzo precyzyjne wyniki, uważane są za bardzo dokładne
 • dostępne są w zestawie z mankietami o różnej wielkości, dzięki czemu można stosować je w przypadku dzieci, jak również osób bardzo otyłych
 • mają bardzo wytrzymała konstrukcję, a to sprawia, że są zakupem na długie lata
 • zazwyczaj pakowane są w gustowne etui, a to ułatwia przechowywanie i przenoszenie urządzeń w różne miejsca

O czym warto pamiętać?

Wszystkim właścicielom ciśnieniomierzy zegarowych przypominamy o konieczności regularnej kontroli poprawności działania urządzenia, czyli kalibracji. Kalibracja powinna być przeprowadzana co dwa lata w autoryzowanych serwisach. 

Ciśnieniomierze zegarowe ‒ zastosowanie

Ciśnieniomierze zegarowe znajdują zastosowanie w domach i mieszkaniach prywatnych, choć częściej spotykane są w gabinetach lekarskich, przychodniach i szpitalach. Stosowanie takich ciśnieniomierzy wskazane jest też w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie, dzieci oraz osób otyłych.

Inne rodzaje ciśnieniomierzy

W zależności od preferencji zakupić możemy ciśnieniomierze zegarowe j z logo wielu producentów, do wyboru między innymi mamy Microlife, Rossmax oraz  HI-TECH MEDICAL. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby w domowym zaciszu samodzielnie przeprowadzać pomiary z wykorzystaniem ciśnieniomierza zegarowego, zdecydować się możemy na ciśnieniomierz elektroniczny.

Ciśnieniomierze elektroniczne, a dokładniej  ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe są dobrą alternatywą dla ciśnieniomierzy zegarowych. Takie urządzenia wyposażone są również w wiele przydatnych funkcji, na przykład pomiar pulsu,sygnalizowanie nadciśnienia i arytmii czy zapamiętywanie ostatnich wyników.  Warto też wspomnieć, że obsługa aparatów elektronicznych jest łatwiejsza niż manualnych.

Czy ciśnieniomierze zegarowe są dokładne?

Ciśnieniomierze zegarowe uznawane są za bardzo precyzyjne i dokładne, możesz je zakupić w naszym sklepie internetowym tutaj , oferujemy szybką wysyłkę na terenie całego kraju. To właśnie dokładność pomiarów sprawia, że takie urządzenia stosowane są przez lekarzy i personel medyczny.  Ważne jednak, aby pomiary wykonywane były w odpowiedni sposób.

Na koniec

Ciśnieniomierze zegarowe umożliwiają bardzo dokładny odczyt ciśnienia krwi. Warto jednak podkreślić, że takie urządzenia wymagają odpowiedniej obsługi i zaangażowania osoby wykonującej pomiary ‒ pamiętajmy więc, by ciśnienie mierzyć w pełnym skupieniu.
Zapisz się na newsletter ...i zyskaj kupon na 10 % na pierwsze zakupy!.