Dobry ciśnieniomierz do domu

Omron m6 blood pressure monitor

W dzisiejszych czasach wykrywanie wielu chorób następuje o wiele szybciej niż dawniej, dzięki czemu leczenie daje lepsze efekty. Jest to zasługa przede wszystkim rozwoju medycyny, jednak nie bez znaczenia pozostaje ułatwiony dostęp do sprzętu medycznego. Dobrym przykładem jest ciśnieniomierz, który obecnie każdy może mieć w swoim domu. Jakie wyróżnia się dzisiaj ciśnieniomierze? Który z nich najlepiej sprawdza się w użytku domowym?

 

Ciśnieniomierz zegarowy

Urządzenia tego typu pozornie mogą wydawać się starodawne. Wymagają bowiem samodzielnego ściśnięcia mankietu poprzez wykorzystanie ręcznej pompki. Istotnym elementem konstrukcji jest tarcza zegarowa, która wyświetla wynik badania za sprawą mechanizmu sprężynowego. Pomimo iż ciśnieniomierz zegarowy jest dostępny w ogólnej sprzedaży, wykorzystuje się go głównie w gabinetach lekarskich. Wynika to z konieczności wykorzystania stetoskopu, z którego obsługą laik może mieć problem. Dobry ciśnieniomierz zegarowy charakteryzuje się wyjątkową precyzją działania.

Ciśnieniomierz elektroniczny

Najpopularniejsze wśród urządzeń domowych są ciśnieniomierze elektroniczne. Ich obsługa jest bardzo prosta, a wynik badania pojawia się na wyświetlaczu. Użytkownik nie musi pompować mankietu, gdyż zaciska się on po naciśnięciu przycisku, a po badaniu powietrze uchodzi z niego automatycznie. Jedyną czynnością, jaką trzeba wykonać, jest zatem nałożenie mankietu na rękę. Istnieją modele, których opaski nakłada się na nadgarstek, jednak zdecydowanie częściej spotykane pozostają ciśnieniomierze naramienne.  W ich przypadku mankiet należy naciągnąć niewiele ponad łokieć i tam pozwolić mu zacisnąć się wokół ramienia.

Ciśnieniomierz naramienny również jest skutecznym urządzeniem, choć do pewnego stopnia jego niezawodność zależy od jakości wykonania. Mniej znani producenci sprzedają urządzenia, które z czasem zaczynają wskazywać lekko zaniżone lub zawyżone wartości. Warto zatem kupować tylko urządzenia od zaufanych producentów, takie jak choćby ciśnieniomierz naramienny omron. W sklepach specjalistycznych znaleźć można różne modele od tego producenta, zarówno z niższych, jak i z wyższych półek cenowych.

Ile kosztuje dobry ciśnieniomierz?

Ciśnieniomierz zegarowy bez trudu można znaleźć w cenie nieprzekraczającej 50 zł. Zwykle jest to wysokiej klasy urządzenie, wskazujące poprawny wynik badania. Jednak jak już wspomniano, w użytku domowym lepiej sprawdza się ciśnieniomierz elektroniczny. Jego cena przeważnie jest zdecydowanie wyższa. Modele dostępne w cenie kilkudziesięciu złotych rzadko cechują się precyzją działania i wytrzymałością. Najtańszy wysokiej jakości ciśnieniomierz naramienny omron dostępny jest za ok. 100 zł, natomiast nowoczesne modele sprzedawane są za 200-300 zł.
Zapisz się na newsletter ...i zyskaj kupon na 10 % na pierwsze zakupy!.