Jak samodzielnie zmierzyć ciśnienie?

Utrzymujące się regularnie nieprawidłowe ciśnienie krwi to znak, że praca układu krążenia została zaburzona. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, nie ulega jednak wątpliwości, że zawsze konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Im szybciej wykryje się problem, tym większa szansa, że leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykorzystywać ciśnieniomierz w celu kontroli ciśnienia krwi. Jaki sprzęt warto do tego wybrać? Czym różnią się poszczególne ciśnieniomierze?

Jak samodzielnie zmierzyć ciśnienie?

Ciśnieniomierz automatyczny

Dzisiaj bez wizyty u lekarza, każdy jest w stanie samodzielnie zbadać ciśnienie krwi. Możliwość tę zapewniają aparaty do mierzenia ciśnienia, które można nabyć w każdej aptece, czy sklepie medycznym. Najczęściej są to urządzenia elektroniczne, które wyświetlają wynik badań na monitorze. Użytkowanie tego typu sprzętu jest bardzo proste, polega bowiem na włożeniu mankietu na rękę i naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Później wszystko dzieje się automatycznie, aż do wydania przez urządzenie sygnału oznaczającego koniec badania. Wyróżnia się dwa rodzaje ciśnieniomierzy automatycznych:

 ciśnieniomierze naramienne – mankiet urządzenia naramiennego zakłada się ok. 2 cm nad łokciem. Obecnie są to najpopularniejsze ciśnieniomierze domowe. Przykładowy sprzęt z tej kategorii to ciśnieniomierz omron m2 oraz urządzenia marki Microlife.

 ciśnieniomierze nadgarstkowe – ich użytkowanie zdaje się nieco wygodniejsze, dlatego też urządzenie nadgarstkowe poleca się jako odpowiedni ciśnieniomierz dla dzieci. W tej kategorii znajduje się wiele modeli godnych polecenia, choć specjaliści ostrzegają przed nieco mniejszą dokładnością ciśnieniomierzy nadgarstkowych.

Ciśnieniomierz cena

W kwestii kosztów związanych z zakupem sprzętu do mierzenia ciśnienia, przede wszystkim trzeba wskazać na duże zróżnicowanie cen. Na rynku nie brakuje ciśnieniomierzy dostępnych w cenie 20-30 złotych, jednak są również urządzenia sprzedawane za 200 zł i więcej. Przykładowo, o ile ciśnieniomierz omron m2 można znaleźć w cenie 115-120 zł, o tyle za ciśnieniomierz omron m6 nie sposób zapłacić mniej niż 250 zł. Cena nowszego modelu jest zatem około dwukrotnie większa. Z czego wynika tak ogromna dysproporcja? Przede wszystkim chodzi o funkcje dodatkowe, takie jak wykrywanie arytmii serca, sygnalizację nieprawidłowego zapięcia mankietu i wiele innych. Tańsze modele zwykle nie posiadają tych funkcjonalności, co jednak nie oznacza wcale, że dokonują nieprecyzyjnych pomiarów ciśnienia.
Zapisz się na newsletter ...i zyskaj kupon na 10 % na pierwsze zakupy!.