Otoskopy - Poradnik 

Sprzęt zwany otoskopem możemy spotkać u wielu lekarzy, począwszy od lekarza pierwszego kontaktu skończywszy na laryngologu. Co warto wiedzieć na temat tego sprzętu i jaki sprzęt będzie odpowiedni dla danego specjalisty? Zapraszamy do zapoznania się z wpisem. Mamy nadzieję, że pomożemy w doborze odpowiedniego sprzętu medycznego.

Otoskopy - Poradnik

Czym jest otoskop?

W dużym uproszczeniu i najprościej można powiedzieć, że otoskop to narzędzie do wziernikowania przewodu słuchowego. Można powiedzieć, że jest to zwinięta metalowa trąbka w kształcie przypominająca stożek. Na rynku można spotkać wiele rodzajów i modeli otoskopów.

Dzięki tego typu sprzętowi możemy zdiagnozować źródło bólu, które może znajdować się w przewodzie słuchowym.

Do czego służy otoskop?

Badanie przy pomocy otoskopu umożliwia nam:

  • diagnozowanie stanów zapalnych w uchu środkowym i zewnętrznym,
  • wykrywanie ciał obcych, które mogą znajdować się w przewodzie słuchowym,
  • ocenę kanału słuchowego.

Jak widać, zastosowań tego typu sprzętu jest wiele. Oczywiście powyższa lista nie jest kompletna. Lekarze specjaliści używają otoskopu na wiele różnych sposobów.

Jak używać otoskopu?

Użytkowanie tego typu sprzętu jest bardzo proste. Warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, aby sprzęt służył nam jak najdłużej.

Przed rozpoczęciem badania, powinniśmy nałożyć głowicę otoskopu na rękojeść. Ważne, aby trzymać obie części w osobnych dłoniach.

Zakładanie wziernika do otoskopu

Aby prawidłowo przeprowadzić badanie przewodu słuchowego powinniśmy odpowiednio założyć wziernik. Rozróżniamy dwa główne typy wzierników: wziernik jednorazowy i wziernik wielorazowy.

Wziernik trzeba nałożyć na otoskop odpowiednio dokładnie i precyzyjnie.

W sklepach możemy znaleźć różne rodzaje wzierników, w różnych rozmiarach. Najczęściej spotykane są rozmiary w przedziale 2,2 mm do 10mm.

Jaki otoskop wybrać dla pediatry?

Wybór odpowiedniego sprzętu dla pediatry jest niezwykle istotny. Dla małych dzieci każda wizyta u lekarza wiąże się z dużym stresem. Dlatego też, powinniśmy zadać o to, by dzieci czuły się podczas badania jak najlepiej.

Sprzęt, który powinniśmy wybrać powinien swoim wyglądem i kształtem przypominać bardziej zabawkę. Powinien być jak najbardziej kolorowy i przyjazny dla dziecka. Dzięki temu badanie będzie mniej stresujące dla małego pacjenta.

Oczywiście do badania pediatrycznego można również użyć klasycznych otoskopów z odpowiednim wziernikiem.

Jaki otoskop wybrać dla lekarza rodzinnego?

Otoskopy są powszechni stosowane w praktyce lekarzy rodzinnych. Dlatego bardzo istotny jest odpowiedni wybór sprzętu. Otoskop bardzo ułatwia szybkie postawienie diagnozy w przypadku chorób przewodu słuchowego. Stare metody badania odchodzą na szczęście w zapomnienie dzięki nowoczesnemu sprzętowi, który jest dostępny w sklepach medycznych. W przypadku lekarzy rodzinnych, otoskop powinien być jak najbardziej uniwersalny ze względu na to, że przyjmuję zarówno dorosłych pacjentów jak i dzieci. Bardzo istotne jest to, aby lekarz rodzinny posiadał wiele rozmiarów wzierników, aby móc dopasować rozmiar do każdego pacjenta.

Otoskop laryngologiczny

Dla laryngologów wybór otoskopu jest najważniejszy. Tego typu sprzęt używany jest bowiem w codziennej pracy praktycznie u każdego pacjenta. Wziernikowanie zewnętrznego kanału słuchowego jest codziennością dla laryngologów. Badanie za pomocą otoskopu jest kluczowe w postawieniu diagnozy. Dlatego też laryngolodzy powinni postawić na wysokiej jakości sprzęt, który będzie służył przez długie lata. Dla lekarzy laryngologów możemy również polecić otoskopy diodowe.

Cena otoskopu

Ceny otoskopów są bardzo różne, zależą od wielu czynników. Na rynku sprzętu medycznego możemy spotkać otoskopy w przedziale cenowym 50 zł - 700 zł.

W ofercie sklepu Oromed posiadamy wysokiej jakości sprzęt medyczny. Polecamy:

Otoskop Oro-ot100 - uniwersalny otoskop dla lekarzy. Świetnie sprawdzi się w badaniach laryngologicznych. Posiada nowoczesne oświetlenie LED, idealnie nadaje się do badania błony bębenkowej i zewnętrznego przewodu słuchowego. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. 
Zapisz się na newsletter ...i zyskaj kupon na 10 % na pierwsze zakupy!.