Stetoskop - Budowa, Rodzaje i Zastosowania | Poradnik

Stetoskop zwany również jako "słuchawka medyczna" to niezbędnik dla lekarza. Jest to przyrząd służący głównie do osłuchiwania klatki piersiowej czyli diagnostyki stanu pacjenta.  Jest wykorzystywany w wielu gabinetach medycznych przez lekarzy specjalistów z różnych branż od internistów po kardiologów. W zależności od zastosowania stetoskop posiada nieco inną budowę oraz właściwości. Osłuchiwać możemy wiele części ciała, najbardziej popularne miejsca to brzuch, serce oraz płuca. Warto dodać, że osłuchiwanie całkowicie bezinwazyjne oraz bezpieczne dla pacjenta. W dalszej części dowiesz się więcej na temat budowy oraz rodzajów stetoskopów medycznych.

budowa stetoskopu

Budowa stetoskopu

Stetoskop jest zbudowany z dwóch głównych elementów jest to głowica oraz zestaw liry z drenem akustycznym. Głowica jest przykładana do ciała pacjenta, a dren akustyczny z lirą przekazuje informacje do ucha lekarza badającego co pozwala na szybką diagnostykę zdrowia.

Rodzaje stetoskopów

 • stetoskop internistyczny - podstawowy stetoskop idealny zarówno dla początkującego lekarza, jak również dla studenta czy ratownika medycznego. Posiada podstawowe opcje nasłuchu między innymi pozwala na badanie rytmu bicia serca czy badanie perystatyki jelitowej.
 • stetoskop anestezjologiczny - wykorzystywany w gabinetach medycznych lekarzy anestezjologów. Wykorzystywany również na leczeniu intensywnej terapii oraz pielęgniarki.  Służy głównie do pomiaru ciśnienia tętniczego we krwi. Główną zaletą jest jednostronna głowica, która umożliwia elastyczne badanie trudno dostępnych miejsc.
 • stetoskop kardiologiczny - jest nieco cięższy od zwykłego stetoskopu ze względu na większy rozmiar . Pozwala na dokładne osłuchanie pacjenta, niestety jest również bardzo drogi.
 • stetoskop cyfrowy - zwany również jako elektroniczny, służy do dokładnego badania zmian patologicznych. Umożliwia zapisywanie wyników co jest przydatne w późniejszej diagnostyce.
 • stetoskop pediatryczny - umożliwia analizę dźwięków niskich i wysokich, jest ciepły w dotyku ze względu na swoją budowę z stali nierdzewnej. Służy głównie lekarzom pediatrom do diagnostyki stanu zdrowia dzieci.
 • stetoskop neonatalny - specjalny stetoskop wykorzystywany do badania niemowląt, budową jest bardzo zbliżony do stetoskopu pediatrycznego.

Co możemy wykryć za pomocą badaniem stetoskopem?

Jakie schorzenia możemy wykryć badaniem stetoskopem?

 • zapalenie płuc
 • mukowiscydoza
 • obrzęk płuc
 • odma opłucnowa
 • problem z sercem np. niewydolność

Gdzie kupić?

Jak widać istnieje dużo rodzajów stetoskopów. Jeśli pracujemy w prywatnym gabinecie często dostajemy do wyboru z budżetu różne możliwości zakupu stetoskopu i innych akcesoriów medycznych. Zakupy możemy wykonać hurtowo np. w hurtowni medycznej, w sklepie internetowym oraz stacjonarnej specjalistycznej aptece oraz sklepie medycznym. Oczywiście, zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą stetoskopów medycznych naszej marki.  
Zapisz się na newsletter ...i zyskaj kupon na 10 % na pierwsze zakupy!.