Termometr dla dziecka - sprawdź, który będzie najlepszy dla Twojego dziecka!

Pomiar temperatury u dziecka, zwłaszcza u tego ruchliwego, czasem jest bardzo trudne i wymaga dużego zapasu cierpliwości. Dobry, sprawnie działający i umożliwiający uzyskanie precyzyjnych wyników termometr może nieco ułatwić tę kwestię i sprawić, że zmierzenie temperatury potrwa zaledwie kilka sekund. Jakie rodzaje termometrów wyróżniamy? O tym przeczytacie poniżej. Zachęcamy do lektury!

Rodzaje termometrów dla dzieci 

W aptekach oraz w sklepach medycznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych zakupić możemy różnego rodzaju termometry. Dostępne są zarówno modele przeznaczone tylko dla dzieci, jak i te o uniwersalnym zastosowaniu. Duży wybór może skutecznie utrudniać podjęcie decyzji. Warto więc dokładnie przeanalizować wady i zalety każdego z termometrów — zwłaszcza, jeśli poszukujemy termometru dla dziecka, a jak wiadomo, najmłodsi nie przepadają za mierzeniem temperatury i strasznie niecierpliwią się podczas pomiarów. Dlatego też, termometr dla dziecka jest tak istotnym wyborem. 

termometr dla dziecka

Termometry elektroniczne

Termometry elektroniczne w ostatnich czasach zyskały dużą popularność. Takie termometry umożliwiają mierzenie temperatury zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Obudowa termometru elektrycznego wykonana jest zazwyczaj z plastiku. Plastik jest przyjemny w dotyku i dość ciepły, a to duży plus, sprawiający, że dziecko podczas mierzenia temperatury mniej grymasi. Ciepła obudowa to duża zaleta, w szczególności w porównaniu z wychodzącymi już z użycia zimnymi termometrami rtęciowymi.

Pomiar z użyciem termometru elektronicznego trwa około 5 minut i umożliwia uzyskanie dość dokładnych wyników. W zależności od potrzeby, termometr można umieścić w ustach, w uchu, pod pachą lub w odbycie. Dostępne są termometry elektryczne wyposażone w funkcję zapamiętywania ostatnich wyników, dzięki czemu można bez problemów porównać ostatnie pomiary. Termometr elektroniczny to doskonały sprzęt w rozsądnej cenie

Termometry bezdotykowe

Termometry bezdotykowe to urządzenia, które są dużym ułatwieniem w przypadku najmłodszych. Tego typu termometry od dłuższego czasu goszczą w instytucjach medycznych oraz szpitalach, coraz częściej pojawiają się też w domach prywatnych. Jakie zalety mają termometry bezdotykowe?

Na pierwszym miejscu możemy wymienić to, że taki termometr należy tylko przyłożyć, na przykład do czoła, i po upływie kilku sekund, ok. 3, odczytać pomiar. Dziecko nie musi trzymać termometru w ustach czy pod pachą, a temperaturę możemy zmierzyć nawet wtedy, gdy maluch śpi. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zostało już docenione przez wielu rodziców i opiekunów.

Termometr bezdotykowy jest też bardzo lekki i intuicyjny w obsłudze, ma duży wyświetlacz LCD, z którego bez problemu można odczytać wyniki. To nie koniec, omawiane urządzenia zazwyczaj wyposażone są w tryb oszczędzania energii oraz w automatyczne wyłączenie, zazwyczaj mają również funkcję zapamiętywania ostatnich pomiarów.

Bezdotykowy termometr w szczególności sprawdza się podczas mierzenia temperatury u noworodków i niemowląt. Ceny termometrów bezdotykowych wahają się od 80 do 130 złotych.

Termometry w kształcie smoczka

Jeśli chodzi o termometry dla noworodków i niemowlaków to warto wspomnieć o termometrach w kształcie smoczka. Termometr, tak samo jak zwykły smoczek, należy umieścić w ustach malucha. Pomiary są precyzyjne i dość szybko można je odczytać. Bateria w takim termometrze pracuje przez około 100 godzin.

Większość modeli wyposażona jest w opcję zapamiętywania ostatnich wyników oraz w opcję automatycznego wyłączania. Znajdziemy też modele termometrów w kształcie smoczka, które wydają sygnał dźwiękowy, gdy temperatura malucha jest podwyższona.

Termometry w kształcie smoczka są niewielkie i wygodne, w związku z tym, że przypominają standardowy smoczek bez najmniejszych problemów można umieścić je w ustach malucha. Pozwala to uniknąć płaczu i nerwów. Niestety, baterii w takich termometrach nie można wymieniać ani ładować.

Termometry paskowe

Kolejną z propozycji są termometry paskowe. Pasek wystarczy przykleić na suche czoło malucha. Temperaturę odczytuje się na podstawie zmiany koloru paska. Pomiary temperatury przeprowadzane są w 6-cio stopniowej skali – od 35 do 40°C, z dokładnością 0,5°C. Cena paskowych termometrów to około 7 zł.

Termometry rtęciowe

Warto tutaj wspomnieć również o wychodzących już z użycia termometrach rtęciowych. Tego typu termometry dają precyzyjne wyniki mają jednak zimną powierzchnię, co jest nieprzyjemne dla skóry malucha. Co więcej, tego typu termometr maluch musiał nieruchomo trzymać pod pachą, co często bywa kłopotliwe. Należy też wspomnieć o tym, że znajdująca się w takim termometrze rtęć jest szkodliwa dla zdrowia.

Na koniec

Jak widać, dostępne są różne modele termometrów dla dzieci, do wyboru mamy wiele opcji. Warto więc dokładnie przeanalizować potrzeby malucha i wybrać termometr, który będzie dostosowany do wieku naszego dziecka. Podpowiemy, że ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością cieszą się termometry bezdotykowe. Aby zmierzyć temperaturę dziecku potrzeba dużo cierpliwości, dlatego termometru bezdotykowe oraz termometr na podczerwień stają się coraz bardziej popularne. 

Na koniec dodamy, że w każdym domu, niezależnie od tego czy mieszkają w nim dzieci, czy nie powinien znajdować się porządny termometr. Warto więc zakupić choć jeden z wymienionych powyżej modeli. Termometr dla dziecka i dla dorosłych to sprzęt, który z pewnością przyda się w każdym domu!
Zapisz się na newsletter ...i zyskaj kupon na 10 % na pierwsze zakupy!.